ZDMUCHNĘLIŚMY JUŻ PONAD 200 ŚWIECZEK!

czas na nowe wyzwania! :-)

ZDMUCHNĘLIŚMY JUŻ PONAD 200 ŚWIECZEK! – czas na nowe wyzwania! :-)

Ponad dwieście świeczek – u ponad dwudziestu naszych podopiecznych… Choć z Akcją Urodzinową wystartowaliśmy na początku roku – to dokładnie pół roku temu uruchomiliśmy „Poczekalnię z Marzeniami”, takie miejsce na naszej stronie internetowej, gdzie prezentowane są marzenia i potrzeby podopiecznych, oraz ich rodzin.

Pomagają nam je zrealizować – osoby, które śledzą naszą stronę i profil na Facebook’u. Ktoś powie, że to po prostu jedna z wielu akcji Małopolskiego Hospicjum… Oczywiście! Jedna z WIELU! 🙂 Nie przypuszczaliśmy jednak, że właśnie ta akcja okaże się tak wielkim sukcesem!

„Czy w najbliższym czasie są jakieś urodziny?”

Zdarza się, że jeszcze zanim ogłosimy kolejne urodziny, wraz z listą proponowanych prezentów (takich jak: pieluszki, grzechotki, pościel, kocyki itp.) – które sprawią przyjemność naszemu podopiecznemu, albo przydadzą się jego rodzicom… Dzwonią do nas osoby, które już czekają na tę informację i pytają czy i kiedy ona się pojawi. Niektórzy, o akcji dowiadują się od znajomych – inni odwiedzają „Poczekalnię…” co kilka tygodni. Także nasze rodziny – pomimo własnych problemów – starają się przygotować coś dla innego chorego dziecka. Tutaj liczy się przede wszystkim gest – dzięki któremu, można sprawić komuś odrobinę radości. Poniższe przykłady są dowodem na to… że to dziecinnie proste!

„Lubię grać w piłkę i pomagać.”

Tak, na proste pytanie: Co lubisz robić? – w równie prosty sposób odpowiada sześcioletni Dominik. Chłopiec dołączył do grona osób, które angażują się w Akcję Urodzinową dla naszych podopiecznych… Często zagląda do „Poczekalni z Marzeniami”… Dominik sprawdza, kto świętuje w najbliższym czasie i zastanawia się komu mógłby podarować prezent. Katarzyna Gucwa-Porębska jest dumna i cieszy się, że jej synek chce wspierać nieuleczalnie chore dzieci – w końcu jako socjolog i pedagog, od samego początku uczyła go, że trzeba pomagać innym… Jednak decyzja o przyłączeniu się do akcji organizowanej przez Hospicjum nie była łatwa – bo trudno wytłumaczyć tak młodemu człowiekowi, dlaczego życie niektórych dzieci wygląda trochę inaczej i że nigdy nie wyzdrowieją, bo są choroby na które nie ma lekarstwa. „Zadawał dużo pytań: jak to możliwe, że ten chłopiec lub ta dziewczynka nigdy nie wyjdzie na plac zabaw? Dlaczego jest na wózku? Czy można coś zrobić, żeby kiedyś mógł/mogła jeździć na rowerze?” – mama Dominika przyznaje, że wiele razy zastanawiała się nad tym, czy to aby nie jest zbyt trudny temat dla synka… Przekonała się jednak, że warto podjąć to wyzwanie… gdy pierwszy raz zobaczyła na twarzy chłopca uśmiech, na wieść o tym, że urodziny – w które się zaangażował – udały się. Od tego momentu, pani Katarzyna jest pewna, że przygotowując prezenty dla poważnie chorych rówieśników – Dominik uczy się wrażliwości i tolerancji… staje się mądrym, dojrzałym chłopcem, który nie tylko docenia to, co ma – ale też chce dzielić się tym z innymi…

Należy wspomnieć tutaj także o dwóch siostrach, które zdecydowały się wydać swoje kieszonkowe i kupić grzechoczące zabawki dla naszego Marcelka. Mama postanowiła je wesprzeć i w ten sposób obdarowany został również brat chłopczyka.

Nasi najmłodsi wolontariusze…

Od pierwszego dnia naszej Akcji Urodzinowej – są z nami dzieci ze Żłobka nr 18 w Krakowie… W czerwcu mianowaliśmy je naszymi Najmłodszymi Wolontariuszami. Maluchy, własnoręcznie przygotowują kartki z życzeniami – nie ominęły jeszcze ani jednych urodzin. Rysowane, malowane i wycinane laurki – za każdym razem wzruszają rodziców naszych podopiecznych, a w nas budzą podziw… że nikomu się jeszcze nie znudziło, że wciąż powstają. Czas malowania kartek, jest okazją do rozmowy o tym: że nie wszystkie dzieci mogą się bawić, że niektóre muszą być w domu, albo częściej w szpitalu, że jest chłopczyk który nie chodzi i nie biega, albo dziewczynka która śpi już bardzo długo i trzeba narysować jej coś ładnego, żeby zachęcić ją do tego, aby się obudziła… Maluchy na swój sposób tłumaczą sobie pewne sprawy – dowiadują się, że może niektóre dzieci wyglądają też trochę inaczej… ale tak, jak ich rówieśnicy mają marzenia i lubią gdy wszyscy wokół nich są uśmiechnięci… Dlatego trzeba im dostarczyć, jak najwięcej powodów do radości – barwne, wesołe kartki i laurki są jednym z tych powodów.

Ręka w górę! Kto z nami?

Nasza Akcja Urodzinowa i związana z nią „Poczekalnia z Marzeniami” – cieszą się większą popularnością niż przypuszczaliśmy! 🙂 Najwięcej energii dodają nam jednak dzieci – one wiedzą, jak ważne są udane urodziny i podchodzą do nich z naturalną radością. Udział najmłodszych, to także nadzieja na to – że w przyszłości społeczeństwo będzie bardziej tolerancyjne… Zdarza się bowiem, że nasze rodziny spotykają z przykrymi komentarzami: „choroba dziecka jest karą za grzechy rodziców” (tak, takie zdania wypowiadane są w XXI wieku), albo że „rodzice ukrywają się z dzieckiem, bo się go wstydzą”… „Ludzie mieszkający w naszej okolicy… ubliżają nam… wyzywają, że mamy niedołęgę, kalekę…” – opowiada mama ośmioletniej Kamilki.

Chcemy, żeby dołączyło do nas jak najwięcej dzieci! Zależy nam na tym, aby nasza Akcja Urodzinowa zachęcała młodych ludzi do działania i pomagania… żeby była okazją do tego, aby w delikatny i przystępny sposób poruszać trudne tematy – żeby stała się pretekstem do rozmów: o działalności hospicjum i niepełnosprawności…

Może są szkoły, przedszkola, żłobki lub rodziny – które chciałyby pomóc nam w organizacji urodzin naszych podopiecznych: kupując drobny prezent, lub wysyłając kartkę z życzeniami…? O naszej akcji – na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebook’u i na stronie internetowej: www.mhd.org.pl/poczekalnia_z_marzeniami/

Pomagają nam

Kontakt

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Organizacja Pożytku Publicznego
Ul. Odmętowa 4
31-979 Kraków
KRS 0000249071
NIP 6782972883
REGON 120197627
Nr konta w banku:
PKO BP: 40 1020 2892 0000 5702 0179 5541
Tytułem: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE MHD

forum

Obsługa IT: system-a
Projekt: hxsLogo2