Małopolskie Hospicjum dla Dzieci

15 LAT poMOCY

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci – 15 LAT poMOCY

To już 15 lat! 26 stycznia 2006 r. – powstało pierwsze w Krakowie hospicjum dla dzieci. Doktor Krzysztof Nawrocki – dyrektor medyczny – tak wspomina ten impuls do działania:

“Zaczęło się od paru zderzeń z rzeczywistością podczas mojej pracy na oddziale szpitalnym, a przepracowałem tam ponad dwadzieścia lat… Zauważyłem, że wszyscy wiedzą: co robić jak jest dziecko chore i wychodzi do domu zdrowe… ale nie bardzo było wiadomo: co zrobić jak dalej jest chore i nie ma tego sukcesu medycyny. Jak wypisać takie dziecko do domu? I to był taki pierwszy moment, żeby coś z tym zrobić – ale nie wiadomo było gdzie i jak… Drugi taki moment, który zapadł mi w pamięci: to była rozpacz jednej z matek na izbie przyjęć… która wręcz chciała koniecznie zostawić dziecko na oddziale, choć nie było wskazań. Dziecko było chore od urodzenia, od kilku lat…”

            “Początki były wielkim wyzwaniem…” – przyznaje Anna Nawrocka, prezes Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci – “W zasadzie byliśmy w tym temacie z doktorem absolutnie sami… z jakimiś wyobrażeniami związanymi z tym, jak stworzyć taką instytucję… z doświadczeniem i możliwościami medycznymi doktora i moją wiedzą, jak powinna taka instytucja wyglądać od strony formalno-prawnej, żeby była transparentna i żeby sprostała wszystkim wymogom profesjonalnego działania takiej organizacji…” Pomogło doświadczenie innych miast, m.in.: Warszawy i Lublina, w których już były hospicja dla dzieci.

Hospicjum kojarzyło się – i wciąż jeszcze najczęściej kojarzy się – z miejscem, w którym opieką obejmuje się ludzi dorosłych… zazwyczaj w sytuacjach, gdy medycyna jest już bezsilna – dlatego przyjmuje się, że chorzy spędzają tam ostatnie chwile swojego życia… że to czas pożegnań. Wsparcie HOSPICJUM DLA DZIECI musi być skoncentrowane nie tylko na chorym, ale także – a może przede wszystkim – na całej rodzinie i organizacji życia wokół młodego człowieka: na kilka, kilkanaście lat… albo jeszcze dłużej. Choć i w tej sytuacji lekarze zwykle rozkładają ręce – bo wiadomo, że pacjenta wyleczyć się nie da – to jednak trzeba zmobilizować wszystkie siły, żeby młody człowiek był w jak najlepszej kondycji, aby dać choremu/chorej (i jego/jej bliskim) poczucie bezpieczeństwa… a także, żeby wspólnie pielęgnować radosne chwile, jak choćby: urodziny, Mikołajki czy Dzień Dziecka.

            “Okazało się, że możemy wziąć Michała do domu na tlenie, bo jest ktoś… kto nam zapewni pomoc. Przyjechał doktor Nawrocki i nakreślił nam coś, co wydawało się bajką… natomiast stało się prawdą, bo Michał faktycznie mógł – pomimo swojej choroby – cieszyć się z tego, że jest z nami. Przez prawie trzy lata był pod opieką oddziałów szpitalnych… wychodził do domu tylko na dwa, trzy dni. Wydawało się… że nie ma szans, żeby można było przenieść to wszystko na warunki domowe… Natomiast okazało się, że to jest możliwe i ta wspaniała bajka zaczęła się piętnaście lat temu…” – tak swój pierwszy kontakt z Hospicjum opisuje mama osiemnastolatka, który jest z nami od samego początku.

Słowa, które są kluczowe dla naszego Hospicjum to: DOM – bo jesteśmy tam, gdzie nasi podopieczni, w ich miejscu zamieszkania  (pielęgniarki, lekarze i fizjoterapeuci odwiedzają ich w domach)… RODZINA – bo wspieramy wszystkich domowników… OPIEKA WYRĘCZAJĄCA – bo dajemy rodzicom prawo do zmęczenia i możliwość odpoczynku…

            DRUGI DOM…

            Pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej, przy ul. Odmętowej 4 w Krakowie – czyli DRUGI DOM dla przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci… to nasz największy powód do dumy. Stworzenie tego miejsca, w którym rodzice mogą pozostawić swoje dzieci pod fachową opieką na jakiś czas: dzień, tydzień, dwa – to było kolejne wielkie wyzwanie… zakończone sukcesem! Gdy córka/syn przebywa w Centrum – rodzice mogą: zadbać o siebie i swoje zdrowie, poświęcić więcej czasu pozostałym dzieciom, załatwić ważne sprawy w urzędach… albo po porostu odpocząć od całodobowej opieki nad chorym.

W planach jest jeszcze rozbudowa Centrum o kolejny budynek – DRUGI DOM dla niepełnosprawnych, niesamodzielnych i nieuleczalnie chorych osób dorosłych.

            Hospicjum tworzą ludzie…

            Niestety, w tym roku – pomimo tak pięknego wieku – nie będzie urodzinowego spotkania… Epidemia nie odpuszcza, a ta sytuacja nie daje szans na zorganizowanie takiej uroczystości. Jednak przy tej okazji – zarówno na naszych portalach społecznościowych, jak i w nagranych wspomnieniach, którymi chcieliśmy się podzielić – staramy się mówić dużo o osobach, bez których nie mielibyśmy takiej MOCY…

„Hospicjum przyciąga, jako idea pomagania ludziom… przede wszystkim idea wspomagania osób, które same nie są w stanie zająć się sobą – bo są osobami niesamodzielnymi… ale z drugiej strony – hospicjum to rodzina… Myślę, że to kolejny ważny czynnik, który łączy ludzi w przestrzeni hospicjum domowego…” – podkreśla Wojciech Glac, wiceprezes Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.

Pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci czy psycholog – to na ich pracy i doświadczeniu opiera się nasza działalność… Jednak ogromne znaczenie mają także ludzie, których spotykaliśmy przez te piętnaście lat… którzy nam towarzyszyli… a wielu jest z nami do dzisiaj. Osoby, dzięki którym powstają nasze kampanie i działa strona internetowa – grafik, administrator, fotograf czy umożliwiająca nam prezentację na wielkich ekranach w przestrzeni miejskiej: firma Clear Channel Polska… Wspaniale układa się nasza współpraca z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, a także z Salonem Fryzjerskim ROMAN Hair & Beauty i z KBF-em – za nami i przed nami wyjątkowe projekty: sesje fotograficzne dla rodziców i rodzeństwa naszych podopiecznych, których efektem są kalendarze ze zdjęciami… Sponsorzy – dzięki którym możemy rozwijać się, wśród nich: The Velux Foundations, główny sponsor budowy i projektu Centrum Opieki Wyręczającej… Osoby, które pomagają nam informować o działalności Hospicjum, organizować różne akcje i zbiórki… darczyńcy, wolontariusze… WSZYSCY NASI PRZYJACIELE, którzy: byli, są i chcą z nami pozostać. 🙂 To z nimi tworzymy całość – to DZIĘKI NIM JESTEŚMY! 🙂

 

Pomagają nam

Kontakt

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Organizacja Pożytku Publicznego
Ul. Odmętowa 4
31-979 Kraków
KRS 0000249071
NIP 6782972883
REGON 120197627
Nr konta w banku:
PKO BP: 40 1020 2892 0000 5702 0179 5541
Tytułem: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE MHD

forum

Obsługa IT: system-a
Projekt: hxsLogo2