MIKOŁAJ W REŻIMIE SANITARNYM

AKCJA W CZASIE PANDEMII

MIKOŁAJ W REŻIMIE SANITARNYM – AKCJA W CZASIE PANDEMII

Prezenty – przed doręczeniem – odbywają kwarantannę… w trakcie której są naświetlane przez specjalne lampy bakteriobójcze. W tym roku zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich… nawet Mikołaja. 😉

Nie będzie tradycyjnego spotkania Mikołajowo-Świątecznego w Wieliczce – na które zawsze przyjeżdżały wszystkie nasze rodziny. Z tego powodu jest nam przykro, bo to było wyczekiwane wydarzenie i okazja do tego, żeby zobaczyć się i porozmawiać z osobami – z którymi nie widujemy się zbyt często. Koronawirus nie zmusił nas natomiast do odwołania AKCJI MIKOŁAJKOWEJ – musimy jednak pamiętać o środkach ostrożności, które umożliwią jej bezpieczny przebieg. Maseczki to podstawa! Nosimy je cały czas… używamy też rękawiczek i dezynfekujemy ręce. O zasłanianie ust i nosa, oraz o dezynfekcję – prosimy także darczyńców. Zależy nam również na tym, żeby osoby które nas odwiedzają – przychodziły pojedynczo, albo dwójkami… a nie w większych grupach. Wszystko po to, żeby w miarę możliwości zachowywać dystans i żeby – najlepiej jak się da – panować nad sytuacją.

Wszystkie prezenty – zanim wyruszą w dalszą podróż, do domów naszych podopiecznych – najpierw poleżą u nas kilka dni… żebyśmy mogli być spokojni o to, że nie stanowią już nawet najmniejszego zagrożenia.. Dodatkowo, paczki naświetlamy lampami bakteriobójczymi.

Listy od dzieci…

“Kochany Święty Mikołaju, w tym roku byłem bardzo grzeczny. Poczyniłem dużo postępów, dzielnie ćwiczę i uczę się w przedszkolu. Chciałbym poprosić o pampersy rozmiar 6, piżamkę, dres na rozmiar 116 i o zabawkę, która sama puszcza bańki…”

W naszej siedzibie przy ul. Odmętowej 4 w Krakowie – powstał punkt odbioru poczty do Mikołaja. 🙂 Zostaliśmy zasypani listami z: marzeniami i potrzebami – napisanymi przez naszych podopiecznych lub (częściej) w ich imieniu. Niektóre dzieci mają swoje zainteresowania… za pozostałe – marzą rodzice. Zawsze jednak to jest list od młodego człowieka, tak jakby on sam chciał przekazać swoje myśli i prośby – mama i tata tylko pomagają mu zabrać głos: “Ja – Bartuś, w tym roku byłem bardzo grzeczny, uśmiechnięty i radosny. Chciałbym dostać kolorową bluzeczkę z jakimś słodkim bohaterem (rozmiar 122), spodnie w rozmiarze 128 – z jakimś autkiem albo misiem, ciepłe skarpety na stópki (rozmiar 27) i ciepły polarowy komin na zimne dni. Mama codziennie podaje mi też zupki ze słoiczka – tylko takie od czwartego miesiąca życia, które są bardzo zmielone… bo inne nie przechodzą przez rurkę do mojego brzuszka. Dla siebie i tylko dla siebie, chciałbym dostać maskotkę – która gra różne fajne melodie, szeleści, śpiewa… do której można się przytulić.”

Druga część listów – to prośby i marzenia rodzeństwa naszych podopiecznych. Jako hospicjum domowe – opiekujemy się całymi rodzinami i staramy się dawać radość także siostrom i braciom naszych dzieciaków. Trzeba pamiętać, że opieka nad przewlekle i nieuleczalnie chorym człowiekiem jest bardzo kosztowna i rodziny przeznaczają na ten cel znaczną część domowego budżetu. Bywa tak, że mamy i taty nie stać na Mikołajowe marzenia swoich zdrowych dzieci: “Mam na imię Dawidek. Mieszkam z rodzicami i kochaną siostrzyczką, która jest bardzo chora. Przez cały rok starałem się być bardzo grzeczny i mam do Ciebie Mikołaju wielką prośbę: chciałbym dostać lornetkę… taką, która by mi posłużyła na długie lata i bym mógł z bliska obserwować przyrodę: ptaki zwierzęta… i traktory, jak pracują w polu. Wiesz Mikołaju, mamusia i tatuś nie mogą mi kupić tej lornetki… będę bardzo szczęśliwy, jak Ty sprawisz mi taki prezent.”

WSZYSTKIE LISTY OD DZIECI – ZNALAZŁY SWOICH MIKOŁAJÓW W CIĄGU KILKU DNI! 🙂

Poza tymi indywidualnymi – są też ogólne potrzeby… Już nie listy – a CAŁY CZAS AKTUALNA LISTA rzeczy, które na bieżąco i w ogromnych ilościach są wykorzystywane w domach… są to m.in.: kosmetyki dla dzieci, pieluchy we wszystkich rozmiarach, chusteczki nawilżone, śliniaki, kocyki, pościel, prześcieradła, posiłki i deserki w słoiczkach dla małych dzieci, piżamki, dresik, proszki do prania (szczegóły na naszym plakacie). Zebrane artykuły rozdzielimy do odpowiednich paczek – to cenne wsparcie dla rodziców… a chcemy, żeby nasz Mikołaj przynosił też odrobinę ulgi i spokoju… był okazją do tego, żeby rodzina miała trochę mniej – przynajmniej tych podstawowych – wydatków.

DOSTAJEMY PACZKI I DUŻO ENERGII!

„To wszystko dla Was! Zaangażowało się mnóstwo ludzi! Podziwiam Was ogromnie… A uczucie, że jakkolwiek można przyczynić się do uśmiechu dzieci jest niesamowite… Ogromne brawa dla Was i szacunek!” – napisała do nas, w wiadomości na Instagram’ie Kasia… która razem z siostrą Ewą i koleżanką Olą rozkręciła zbiórkę prezentów dla naszych podopiecznych i ich bliskich w Niepołomicach. Przyznała, że była zaskoczona – jak wielu przyjaciół zaangażowało się w pomoc. Zdjęcia UŚMIECHNIĘTYCH młodych ludzi – powodują, że sami uśmiechamy się do telefonu lub komputera, gdy je oglądamy. Jest wesoło, radośnie i kolorowo – czyli dokładnie tak, jak chcielibyśmy żeby było. „To mój wspaniały pomocnik…” – widzimy opis zdjęcia, na którym jest maskotka: różowy jednorożec. Cierpienie, strach, smutek, przewlekła i nieuleczalna choroba – zostają w tle… na pierwszym planie jest: duża dawka pozytywnej energii i humoru, ze szczyptą abstrakcji oraz posmakiem beztroskiego dzieciństwa. To jest możliwe także u nas! Zwłaszcza przy okazji takich AKCJI, jak właśnie ta MIKOŁAJKOWA.

Nasi darczyńcy zasypują nas paczkami, zdjęciami i dobrymi słowami… Chcą pokazać: jak u nich przebiegała zbiórka, ile osób udało się zmobilizować… jak z dnia na dzień rośnie góra prezentów. Oczywiście każdy taki sygnał cieszy ogromnie – już po pierwszej dostawie darów wiemy, że oznacza ona prawdziwą lawinę… która spadnie na nas w ciągu najbliższych dwóch tygodni… I TO JEST NIESAMOWITE!

Nasza zbiórka trwa do końca listopada. Na prezenty czekamy w naszej siedzibie przy ul. Odmętowej 4 w Krakowie. W sprawie szczegółów – prosimy o kontakt: 723 550 005, e.syjud@mhd.org.pl.

ZACHĘCAMY i ZAPRASZAMY!

Pomagają nam

Kontakt

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Organizacja Pożytku Publicznego
Ul. Odmętowa 4
31-979 Kraków
KRS 0000249071
NIP 6782972883
REGON 120197627
Nr konta w banku:
PKO BP: 40 1020 2892 0000 5702 0179 5541
Tytułem: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE MHD

forum

Obsługa IT: system-a
Projekt: hxsLogo2