"Nagroda za nieco inne dzieciństwo..."

PROJEKT #BajkowiBohaterowie

“Nagroda za nieco inne dzieciństwo…” – PROJEKT #BajkowiBohaterowie

Takim PREZENTEM dla rodzeństwa przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci, podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci – była profesjonalna sesja zdjęciowa do KALENDARZA… w niezwykłej, bajkowej scenerii.

Gdy fotograf pracował… modelki i modele po prostu wspaniale się bawili, korzystając z licznych atrakcji Parku Rozrywki. Zanim jednak powiemy więcej o samym wydarzeniu – to najpierw kilka słów O NICH…. Kim są #BajkowiBohaterowie?

“Dlaczego ta dziewczyna siedzi na wózku? Przecież jest duża…” – głośno zastanawiały się dzieci przed przedszkolem Igorka, brata niesamodzielnej Izy. Mama chłopca z bólem serca słuchała, jak synek próbuje wytłumaczyć rówieśnikom, że siostra jest chora, że taka się urodziła… Widziała, że kilkulatek denerwuje się, bo nikt z kolegów i koleżanek go nie rozumie…

Karolinka czekała na brata… Dziewczynka dużo czasu spędza przy fortepianie i przez całą ciąże mamy grała „do brzuszka”. Chciała, „żeby maluszkowi było tam przyjemnie”, miała wizję wspólnych zabaw z rodzeństwem. Gdy dziecko przyszło na świat… rodzice musieli wytłumaczyć córce – że nie wyjdzie z bratem na rower, że nie będzie z nią biegał… że nigdy nawet nie porozmawiają… Chłopiec urodził się z rzadką, postępującą chorobą genetyczną.

Karolinka, mimo wszystko i tak chętnie spędza z nim czas – przytula go i całuje: Smutno jej tylko, że się nie może z nim bawić… Nastawiliśmy ją, że będzie fajnie jak się urodzi, a musieliśmy jej wytłumaczyć, że jej braciszek jest chory… że to nie jest niczyja wina i że nie mamy na to wpływu.”

Ta rozmowa z dzieckiem o nieuleczalnej chorobie rodzeństwa, o niepełnosprawności i niesamodzielności, o tym co ich czeka – jest dla rodziców największym wyzwaniem.

SuperBohaterowie…

W życiu, które jest skoncentrowane wokół chorego, niesamodzielnego młodego człowieka – zdrowe rodzeństwo musiało znaleźć dla siebie jakąś rolę… Idealna jest rola Superbohatera – bo przecież uczą się dbać i dbają o siostrę/brata… chronią… razem z nią/nim walczą z codziennością, ze wszystkimi jej trudami. Superbohaterami są także dla swoich rodziców – bo przecież szybciej dojrzewają… muszą przyjąć i zrozumieć to, co przecież nie mieści się w głowie nawet dorosłym – którzy ciągle zadają sobie pytania: „Dlaczego nas to spotkało?” „Dlaczego córka/syn tak strasznie cierpi” „Dlaczego jest nieuleczalnie chora/chory?” „Dlaczego nie mogę jej/jemu pomóc?”

Siostry i bracia podopiecznych Hospicjum – są nierzadko ogromnym wsparciem dla mamy i taty… Pocieszają ich w najgorszych chwilach, dodają otuchy… gdy tracą siły. Pomagają, dają nadzieję i powody do uśmiechu. Rodzicom zwykle najtrudniej jest wtedy, gdy nie mogą podzielić czasu po równo… gdy zdrowe dziecko ma ich trochę mniej – bo cały czas trzeba być przy chorym,wymagającym całodobowej opieki: karmić, przewijać, ubierać, rehabilitować, wykonywać czynności pielęgnacyjne… a czasem przychodzą infekcje, pojawiają się dodatkowe problemy i strach o życie…

Gdy choruje dziecko – choruje cała rodzina…

#BajkowiBohaterowie…

7 maja – Rodzinny Park Rozrywki. Mnóstwo atrakcji… i uśmiechnięte twarze naszych SuperBohaterów: Helenki, Igora, Bartka, Martynki, Władzia, Natalii, Mateusza, Mileny, Michaliny, Kamili, Adelki, Konstancji, dwóch Karolinek, Kingi i Wojtka. – wszyscy bardzo kolorowi. Sesja zdjęciowa, w której wzięli udział – miała pokazać ich radość i energię. To dzieci i młodzież – tacy, jak ich rówieśnicy… choć koleżanki i koledzy nie zawsze potrafią ich zrozumieć – albo raczej sytuację, w której się znaleźli… Życie naszych Bohaterów, to z pewnością zupełnie inna bajka – przede wszystkim: nie jest tak beztroskie, jak innych młodych ludzi. Podczas zabawy w Energylandii – mogli na chwilę nie myśleć o problemach, odsunąć stres i zmartwienia… Ucieszyć się tym, co tu i teraz… Poznać inne osoby w podobnej sytuacji – to ważne, bo zwykle czują się samotni ze swoimi problemami.

Super przygoda dla naszych dzieci. Taka nagroda za nieco inne dzieciństwo…” – napisała mama jednej z uczestniczek projektu i podopiecznego Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.

A przy okazji powstały wspaniałe zdjęcia…

Kalendarz szkolny…

KALENDARZ-NOTATNIK na NOWY ROK SZKOLNY 2019-2020 – pojawi się we wrześniu…. Mamy nadzieję, że trafi do rąk wielu uczniów. Wewnątrz zdjęcia z wyżej wspomnianej sesji – w ten sposób #BajkowiBohaterowie zapraszają do swojego świata… który na co dzień nie jest jak z bajki. Tych drzwi nie otwierają też zbyt często – zdarzały się niemiłe komentarze, trudne pytania, nieprzyjemne spojrzenia… Może teraz, tego zrozumienia będzie więcej – w końcu nieśmiałość, gorszy dzień, zachowanie i problemy z koncentracją – mogą być związane właśnie z sytuacją w domu… A może kalendarz sprowokuje nauczycieli do rozmów o: przewlekłej chorobie, niepełnosprawności, niesamodzielności, o tym: jak reagować, jak wspierać, pomagać i czym jest hospicjum dla dzieci…? Takie rozmowy na pewno są bardzo potrzebne.

WIELKI FINAŁ PROJEKTU #BajkowiBohaterowie odbył się 17 maja, w TAURON Arenie Kraków, podczas Koncertu Disney’a, w ramach 12. Festiwalu Muzyki Filmowej.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci podjęło to wyzwanie wspólnie z: Krakowskim Biurem Festiwalowym, Pracownią Fotograficzną MICUDA, Salonem Fryzjerskim ROMAN Hair & Beauty, stylistką – Joanną Baumgartner, firmą ANSWEAR.com i Rodzinnym Parkiem Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze.

Pomagają nam

Kontakt

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Organizacja Pożytku Publicznego
Ul. Odmętowa 4
31-979 Kraków
KRS 0000249071
NIP 6782972883
REGON 120197627
Nr konta w banku:
PKO BP: 40 1020 2892 0000 5702 0179 5541
Tytułem: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE MHD

forum

Obsługa IT: system-a
Projekt: hxsLogo2