PIERWSZE PLANNERY W RĘKACH UCZNIÓW!

RUSZYŁA SPRZEDAŻ KALENDARZY #BajkowiBohaterowie...

PIERWSZE PLANNERY W RĘKACH UCZNIÓW! – RUSZYŁA SPRZEDAŻ KALENDARZY #BajkowiBohaterowie…

„Super kalendarze!” „Przydadzą się na pewno!” – takie głosy usłyszeliśmy w klasie 5b, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, im Jana Pawła II w Wieprzu. To uczniowie, którzy jako pierwsi mieli okazję przeglądać i wypełniać notatkami te wyjątkowe, młodzieżowe plannery.

Wszyscy zachwalali ciekawą formę zeszytu… docenili to, że jest dużo miejsca na notatki… zwrócili także uwagę na zdjęcia uśmiechniętych młodych ludzi. Wśród nich, bardzo szybko udało się odnaleźć Karolinę – koleżankę z klasy, uczestniczkę Projektu #BajkowiBohaterowie i sesji zdjęciowej do kalendarza… a na co dzień SUPER-SIOSTRĘ Malwinki – podopiecznej Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Trafiliśmy na naprawdę mądre, młode osoby… które bardzo szybko same zorientowały się, że kalendarz – choć ładny i bardzo praktyczny – jest tylko punktem wyjścia do rozmowy o: działalności Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, przewlekłej i nieuleczalnej chorobie oraz pacjentach i ich bliskich.
„Musimy pamiętać o tym, że są tacy ludzie którym trzeba pomagać… bo oni nie mogą żyć tak, jak my – tylko muszą walczyć o życie, czasami muszą walczyć o na przykład jakąś operację… przeżywają ciężkie chwile…” – po tej wypowiedzi jednej z uczennic, pojawiły się kolejne: „Kalendarze to fajny pomysł na akcję… Trzeba pokazywać, że są dzieci chore… a choroba nie sprawia, że ktoś jest gorszy.”
Kazimierz Fąferko, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wieprzu podkreślił, że nauczyciele starają się zwracać uwagę młodzieży na problemy słabszych… przypominając, że teraz pomagamy – a kiedyś sami możemy potrzebować pomocy: „Trzeba uwrażliwić młodych ludzi na to, że nic w życiu nie jest dane na zawsze. Trzeba się cieszyć z tego, co jest… bo dziś może być bardzo dobrze – a jutro może być bardzo źle… albo odwrotnie.”

Karolina – choć nie ze wszystkimi rówieśnikami dzieliła się swoimi emocjami związanymi z chorobą siostry i codzienną opieką nad nią – to jednak w gronie najbliższych koleżanek, nigdy nie czuje się samotna ze swoimi problemami: „Dużo rozmawiamy, wspieramy Karolinę… znamy jej sytuację i ma na kogo liczyć…” – podkreśliła Natalia.
„Często nie doceniamy tego, że jesteśmy zdrowi… Jak ktoś jest chory… to marzy, żeby mógł wyzdrowieć… a jak ktoś jest zdrowy – to nie myśli tak o tym, że jest w pełni sprawny i że może wykonywać najprostsze czynności…” – taką refleksją, podzielił się z nami Marcel.

Krótka wizyta, w jednej tylko szkole – przekonała nas, że to naprawdę działa… że planner #BajkowiBohaterowie – poza tym, że podoba się… a uczniowie chcą nosić go w plecakach i z niego korzystać – staje się też pretekstem do rozmów, dyskusji i przemyśleń. Otwiera świat, który zazwyczaj jest trochę ukryty… który umyka ludziom młodym, zdrowym i cieszącym się życiem… ale – jak się okazuje – oni wcale nie chcą zamykać się na te trudne tematy… Wręcz przeciwnie! Tak bardzo przecież młode osoby, z piątej klasy podstawówki – w czasie, gdy kartkowały swoje kalendarze i wypełniały je pierwszymi notatkami – mierzyły się ze sprawami dla nich… niewyobrażalnymi. Kluczem, mogą być tutaj ich rówieśnicy – bracia i siostry podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. To oni uśmiechają się do nas z kolejnych stron, tego kolorowego zeszytu: Helenka, Igor, Bartek, Martynka, Władzio, Natalia, Mateusz, Milenka, Michalina, Kamila, Adelka, Konstancja, dwie Karolinki, Kinga i Wojtek – pokazują, że choć starają się żyć tak, jak inne kilkulatki i nastolatki… to ich życie – dzieciństwo i czas dorastania – to zupełnie inna bajka. Bardzo wcześnie poznali, czym jest strach, ból i cierpienie… szybciej musieli dojrzeć i stać się odpowiedzialni… dużo musieli zrozumieć – choćby to, że mama i tata czasami muszą poświęcić siostrze/bratu więcej czasu… choć wszystkie swoje dzieci kochają tak samo mocno. Trzeba było nauczyć się cierpliwości, żeby poczekać na tę uwagę rodziców… pogodzić się z tym, że czasami ich sprawy trzeba odłożyć na drugi dzień – bo są chwile, kiedy zwyczajnie nie można odejść od chorego. W domu są nawet nie tyle BajkowymiBohaterami… co SuperBohaterami – bo pomagają w codziennych obowiązkach, poświęcają swój czas niesamodzielnemu rodzeństwu, wspierają domowników, dodają im siły i otuchy. Dla nich, udział w sesji zdjęciowej był wyjątkowym wydarzeniem i chyba potrzebnym: „Mogłam spędzić czas z osobami, które są w podobnej sytuacji. Było to nowe doświadczenie, ale bardzo przyjemne” – podkreśliła Karolina, bohaterka z kalendarza… i tego tekstu. 🙂

Wzięli udział w projekcie, żeby pomóc sobie – choć na moment oderwać się od problemów… a na pewno sprzyjało temu wyjątkowe miejsce, jakim jest Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. 🙂 Poznali osoby, z którymi rozumieją się bez słów – bo mają podobne problemy… Mogli wymieniać doświadczenia i głośno mówić o tym, że: gorszy nastrój, zachowanie, problemy z koncentracją – to wszystko może wynikać z problemów w domu. Liczą na więcej zrozumienia w szkołach, przedszkolach i na to, że więcej będzie mówiło się o sytuacji osób przewlekle i nieuleczalnie chorych oraz ich bliskich… Może warto częściej poruszać takie trudne tematy także na lekcjach? Po naszej wizycie w szkole w Wieprzu – nie mamy wątpliwości, że młodzież jest chętna do takich spotkań i reaguje na nie bardzo pozytywnie.

Decydując się na sesję zdjęciową i swoje miejsce w plannerze – #BajkowiBohaterowie pomagają także swoim bliskim, bo każdy kalendarz – to cegiełka… wsparcie dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Pod swoją opieką mamy ponad pięćdziesiąt rodzin. Lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci – odwiedzają przewlekle i nieuleczalnie chorych młodych ludzi w ich domach… Jesteśmy w stanie pomóc im o każdej porze dnia i nocy, gdyby działo się coś niepokojącego… W najtrudniejszych momentach – rodziny mogą liczyć na naszego psychologa… Prowadzimy Centrum Opieki Wyręczającej w Krakowie – w którym rodzice mogą pozostawić na jakiś czas swoje niesamodzielne dziecko pod fachową opieką i na przykład spędzić więcej wspólnych chwil z jego zdrowym rodzeństwem…
… JESTEŚMY po to, żeby rodzinom – w których jest niesamodzielny, przewlekle i nieuleczalnie chory młody człowiek – pomóc odnaleźć się i zorganizować w tej niewyobrażalnie trudnej rzeczywistości… ale także, żeby dać im powody do uśmiechu i pokazać, że tutaj też toczy się życie…

Jak można kupić planner?

Jeden planner kosztuje 25 złotych + wysyłka. Kalendarze są dostarczane pocztą lub kurierem – wszystko zależy od ilości zamówionych sztuk. Koszt przesyłki: do 2 sztuk – 6,70 zł, a przy większym zamówieniu: 13 zł. W przypadku naprawdę dużych zakupów (powyżej 20 sztuk) – cenę ustalimy indywidualnie, po wcześniejszym kontakcie mailowym.
Zamówienie…

Dane:

– imię i nazwisko
– adres wysyłki
– e-mail
– nr telefonu
– potwierdzenie przelewu ( kwota za plannery + koszty przesyłki) dokonanego na konto:
Małopolskie Hospicjum dla Dzieci, ul. Odmętowa 4, 31-979 Kraków
PKO BP 29 1020 2892 0000 5302 0408 1352
w tytule przelewu wpisujemy: planner, imię i nazwisko, ilość zamówionych sztuk

Zamówienie i wszelkie pytania prosimy wysyłać na adres: kalendarze@mhd.org.pl

Planner #BajkowiBohaterowie: młodzieżowy kalendarz, notatnik dla uczniów i studentów. Forma zeszytu: A5, 120 stron, okładka kartonowa.

Sesja i kalendarz to wspólne wyzwanie: Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Pracowni Fotograficznej MICUDA, Salonu Fryzjerskiego ROMAN Hair & Beauty, stylistki – Joanny Baumgartner, firmy ANSWEAR.com i Rodzinnego Parku Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze.

Pomagają nam

Kontakt

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Organizacja Pożytku Publicznego
Ul. Odmętowa 4
31-979 Kraków
KRS 0000249071
NIP 6782972883
REGON 120197627
Nr konta w banku:
PKO BP: 40 1020 2892 0000 5702 0179 5541
Tytułem: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE MHD

forum

Obsługa IT: system-a
Projekt: hxsLogo2