PoMOC na długim dystansie...

PoMOC na długim dystansie…

Sprinty są dla nas bardzo ważne…


Zbiórki, które organizujemy przy okazji Dnia Dziecka czy przed Mikołajkami – to ważny zastrzyk pomocy dla rodzin, które są pod opieką Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. W trakcie tych, trwających trochę ponad miesiąc akcji udaje nam się – w krótkim czasie – przekazać naszym podopiecznym i ich bliskim większe zapasy m.in.: pieluch, środków czystości, artykułów pielęgnacyjnych czy posiłków w słoiczkach dla małych dzieci… czyli wszystkiego tego, co w ich domach potrzebne jest na co dzień, w ogromnych ilościach.

Takie szybkie wsparcie przy danej okazji, która mobilizuje i jednoczy darczyńców – jest niezwykle cenne… ale w czasie pandemii i w zeszłym roku – szczególnie doceniliśmy MOC, jaką daje pomoc na długim dystansie…

 

…Choć nie przynosi spektakularnych efektów od razu – to jest takim źródłem, z którego można czerpać małymi łykami… Nie ma terminu, ale można po nią sięgnąć w chwili – gdy potrzebna jest najbardziej. Takie ciągłe wsparcie – na które zawsze można liczyć… daje poczucie bezpieczeństwa – tak istotne w dzisiejszych, niepewnych czasach.

 

Gdy wybuchła pandemia i została ogłoszona izolacja – trudno było apelować o organizowanie zbiórek i zapraszać do nas darczyńców – którzy przecież powinni byli zostać w domach. W momencie wybuchu wojny w Ukrainie – nie chcieliśmy prosić o wsparcie… wiedząc, że są ludzie – którzy w danym momencie potrzebują go najbardziej. Z kolei końcówka 2022 roku mijała pod znakiem trudnej sytuacji ekonomicznej – a niełatwo jest myśleć o potrzebach innych, gdy każdy martwi się o to, czy będzie mógł zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

Efekt? Przed Dniem Dziecka dotarło do nas niewielu darczyńców… w okolicach Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia – prezentów było znacznie więcej… ale też znacznie mniej niż kiedyś… w lepszych czasach dla pomagania.

 

         PoMOC przez cały rok…

 

Maraton nie polega na tym, żeby natychmiast osiągnąć wysoki wynik… ale aby stopniowo – czasami małymi krokami – zbliżać się do wyznaczonego celu… w miarę sił i możliwości. Taka drobna pomoc, ale otrzymywana regularnie – pozwala uzupełniać zapasy, po które można sięgnąć w trudniejszej sytuacji.

Przykładem takiej pomocy – na dłuższym dystansie – jest akcja Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie. Puszki Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci stoją tam na korytarzach – przypominając o możliwości wsparcia naszej działalności. Mają je także nauczyciele, o czym doskonale wiedzą uczniowie: „Czasami dzieci wrzucają do nich pieniądze – zamiast wydawać je sklepiku… a czasem resztę, która zostaje im z zakupów. Zdarza się też, że przynoszą jakąś kwotę mówiąc, że wolą podzielić się z innymi – zamiast kupować sobie kolejną zabawkę…” – mówi Agnieszka Słupska, nauczycielka.

Nauczyciele zachęcają też młodzież i rodziców do tego, żeby wpłacali na Hospicjum kwoty, które planowali przeznaczyć na kwiatki lub drobne upominki dla nich z okazji Dnia Nauczyciela albo na zakończenie roku szkolnego. Wypełnione puszki trafiają do nas pod koniec czerwca, ale po opróżnieniu – wracają do Szkoły Podstawowej nr 52, bo grono pedagogiczne planuje kontynuować zbiórkę po wakacjach. To już czwarty rok tej wspaniałej akcji – poprzednio udało się zebrać prawie 4 000 zł.

 

Takich akcji na dłuższym dystansie – trwających cały rok – przydałoby się jak najwięcej… choć oczywiście każde wsparcie jest wyjątkowe i bardzo potrzebne. Cieszymy się, że oprócz tych „większych” zbiórek, które organizujemy dwa razy w roku – są także inicjatywy z zewnątrz, takie jak: zbiórki ślubne – polegające na tym, że Pary Młode proszą swoich gości o prezenty nie dla siebie, a dla podopiecznych Hospicjum… coraz częściej też pojawiają się zbiórki urodzinowe – które wzruszają nas szczególnie, gdy to dzieci proszą koleżanki i kolegów o wsparcie przewlekle i nieuleczalnie chorych rówieśników.

PRZYPOMINAMY TAKŻE o tym, że można nas wesprzeć w trakcie okresu rozliczeniowego przekazując już nie 1%, a 1,5% podatku.

 

Pomagają nam

Kontakt

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Organizacja Pożytku Publicznego
Ul. Odmętowa 4
31-979 Kraków
KRS 0000249071
NIP 6782972883
REGON 120197627
Nr konta w banku:
PKO BP: 40 1020 2892 0000 5702 0179 5541
Tytułem: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE MHD

forum

Obsługa IT: system-a
Projekt: hxsLogo2