„Widziane z wózka”

wakacyjne podpowiedzi...

„Widziane z wózka” wakacyjne podpowiedzi…

WAKACJE – inne niż wszystkie – CZAS ZACZĄĆ! Inne… przede wszystkim ze względu na wciąż panującą epidemię i związany z nią niepokój, dotyczący tego: Czy jest bezpiecznie? Jak zachować środki ostrożności?

To lato nie będzie takie samo – jak lata poprzednie – także u nas. W związku z sytuacją – nie ma turnusów wakacyjnych w naszym Centrum Opieki Wyręczającej… a były one wyczekiwane przez rodziców niesamodzielnych dzieci. Ten DRUGI DOM przy ul. Odmętowej 4 w Krakowie – zwłaszcza w lipcu i sierpniu – tętnił życiem. Rodzice pozostawiali w nim przewlekle i nieuleczalnie chorych synów i córki, pod fachową opieką na: dwa tygodnie, siedem do dziesięciu dni – a w tym czasie planowali jakiś odpoczynek, np. wyjazd z pozostałymi domownikami. Centrum było też szansą na zmianę otoczenia dla niesamodzielnych młodych ludzi. Teraz, gdy nie ma takich turnusów… i gdy wszyscy zadajemy sobie pytanie: Czy planować wakacje? – chcieliśmy podpowiedzieć rozwiązanie: krótkie, jednodniowe wycieczki. Wiadomo, że dla niesamodzielnych młodych ludzi i ich bliskich – najtrudniejsza jest podróż… dlatego wspólnie z Wojtkiem – podopiecznym Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, który zwiedził wiele ciekawych miejsc w kraju… polecamy kilka punktów na mapie naszego regionu – wartych uwagi, ale… co najważniejsze – dostępnych dla wózków, także można je odwiedzić z niesamodzielnym członkiem rodziny…

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – gratka dla miłośników samolotów. Wszędzie jest płasko i bez barier.

  • Ojcowski Park Narodowy – Dolina Prądnika… to spacer asfaltową drogą, wśród drzew, nad rzeką, a także pyszny pstrąg. Bez problemów i przeszkód można dostać się do atrakcji turystycznej: Bramy Krakowskiej.

  • Drewniany Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej – znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. To jeden z najcenniejszych drewnianych późnogotyckich kościołów w Polsce i Europie. Wojtek zwraca uwagę na piękne malowidła, które pokrywają całe wnętrze świątyni.

  • Drewniany Kościół pw. Świętych Jakuba i Filipa w Sękowej – ten punkt jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na swoją historię oraz specyficzny wygląd – często nazywany jest Perłą Beskidu Niskiego.

  • Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej – uznawany jest za jeden z najcenniejszych drewnianych barokowych kościołów w Polsce. To obiekt o charakterze bazylikowym – unikatowym na skalę europejską.

  • Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Do Polany Huciska prowadzi asfaltowa nawierzchnia.

  • Pustynia Błędowska – Róża Wiatrów, kompleks drewnianych altan połączonych pomostami – który posiada podjazdy dla osób niepełnosprawnych.

  • Dolina Pstrąga w Dubiu – znajduje się w centrum wsi, nad potokiem i blisko skał. To doskonałe miejsce do wypoczynku – także aktywnego. Dostępne jest dla osób na wózkach, a na parkingach są koperty.

To propozycje Wojtka, który prowadzi blog „Widziane z wózka”… nasz podopieczny z perspektywy własnego wózka – ocenia różne ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Poprosiliśmy Wojtka o listę interesujących punktów i obiektów w Małopolsce – bo nasze rodziny poszukują takich pomysłów na wycieczkę w miarę blisko miejsca zamieszkania… Natomiast ten dzielny podróżnik zwiedził całą Polskę wzdłuż i wszerz – dlatego wszystkich zainteresowanych wyprawami w inne rejony kraju… zachęcamy do tego, aby najpierw odwiedzili profil: https://www.facebook.com/widzianezwozka/

Pomagają nam

Kontakt

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Organizacja Pożytku Publicznego
Ul. Odmętowa 4
31-979 Kraków
KRS 0000249071
NIP 6782972883
REGON 120197627
Nr konta w banku:
PKO BP: 40 1020 2892 0000 5702 0179 5541
Tytułem: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE MHD

forum

Obsługa IT: system-a
Projekt: hxsLogo2